Uklizená domácnost

Poslední dobou táhne světem trend minimalismu. Ten samozřejmě počítá s co nejmenším množstvím vlastněných věcí. Jenže každý doma má předměty, které se za léta nashromáždily a je náročné z nich vybrat ty, které přijdou do koše a které zůstanou. U některých souvisí s tímto přístupem také nepořádek, který není možné zkrotit a který se po úklidu neustále vrací. Pokud je tomu tak i ve Vaší domácnosti, je na čase vyzkoušet japonskou metodu úklidu KonMari.

nepořádek

      Jedná se o metodu, která by měla jednou pro vždy s nepořádkem zatočit, jelikož neorganizovanost se neprojevuje pouze ve věcech, ale také i v životě a ve vztazích. Tuto metodu vypracovala Japonka Marie Kondová, která sama o sobě říká, že je uklízecí fanatička. Úklid ji bavil již od dětství a později své zkušenosti a techniky shrnula i v knize.

      A jaké jsou tedy principy takového úklidu? Podle Marie by se nemělo postupovat od jedné místnosti ke druhé, ale podle kategorií. Takže například oblečení nebo knížky si shromáždíte v jedné místnosti a u každého kousku se budete sami sebe ptát. Stále se mi toto oblečení líbí? Nosím ho? Nemám ho vlastně úplně zbytečně? Takto vytřídíte jakékoli předměty, takže Vám zůstanou pouze ty, ke kterým máte silné pouto, citovou vazbu nebo je jednoduše často využíváte. Následně je důležité se pořádně zamyslet, jak věci uskladníte. Měli byste je mít maximálně rozloženy, abyste na žádné nezapomínali jen proto, že jsou vespod stohu, komínku nebo pod něčím jiným.

úklid

              Tento proces není jen úklid, ale je to i důležitá životní změna, pro kterou se musíte rozhodnout. Během tohoto procesu číhají různé nástrahy. V momentě, kdy se dostanete do fáze, že v jedné místnosti budete mít všechny knihy nebo oblečení, může Vás chuť na úklid velmi brzo opustit. Nebo pokud se nebudete umět rozhodnout, co si necháte a co už odložíte, bude pro Vás další náročná chvilka.

Ekologicky a čistě

Ekologie je v dnešní době velké téma, které nelze přehlédnout. Týká se každého z nás a je tak možné podílet se změnou každodenních maličkostí na zlepšení ekologické situace. Mnoho lidí si už tento problém uvědomuje a snaží se najít cesty, jak omezit odpad nebo využívané chemikálie. Ať už je to snaha nebrat si v supermarketu plastové sáčky na ovoce nebo šetření vody, všechno se počítá. Někdy je problém pouze to, že lidé neví, jak nahradit některé důležité součásti života. Toto se týká hlavně úklidu, kdy každý chce mít domácnost čistou a veškerou špínu odstraněnou, ale má dojem, že takového výsledku není možné dosáhnout přírodní cestou.

úklid domácnosti

              To ale není pravda. Prvním krokem, který je velmi jednoduchý, je již lepší výběr čistících prostředků v obchodě. I mezi přírodními látkami se najdou takové, které mají natolik velkou sílu a dokáží běžnou špínu lehce vyčistit. Z hlediska odpadu je lepší, pokud vybíráte univerzální prostředky, se kterými můžete očistit více ploch a prostor. Pro jistotu je vhodné před nákupem prostudovat etiketu výrobku, jestli je pravda, čím se výrobek pyšní na přední straně. Aspoň drobnou zárukou jsou některé symboly certifikátů nebo oficiální označení. Pro nejlepší čistotu koupelny je mnohdy nejužitečnější roztok, který využívali již naše babičky.

čistící přípravek

Jedná se o ředěnou kyselinu citronovou nebo ocet. Tyto látky si hravě poradí s vodním kamenem nebo i drobnou koupelnovou plísní. Vychytávka do kuchyně je jistě biodegradabilní houbička na nádobí, kterou jednoduše po tom, co doslouží, můžete hodit na kompost. Má výbornou savost, při užívání nepouští syntetickou drť a je možné ji i prát. Klasické bavlněné utěrky a hadry se dají nahradit mikrovláknem, které zachytí menší nečistoty i bez použití čistících výrobků. Takto si udržíte domácnost v čistotě, a navíc budete mít pocit, že jste šetrnější k přírodě.

Jakou podlahovou krytinu si pořídit do domácnosti

Kamenná dlažba – přírodní kámen je ideální materiál na jakékoli typy podlah. Je prakticky bezúdržbový, nerozbitný, s neomezenou životností. Taková podlaha vás pravděpodobně přežije, pokud ji samozřejmě záměrně neodstraníte. Nevýhodou kamenných obkladů a dlažeb je jejich vysoká cena, ale zas je to řešení natrvalo a investice do materiálu, který nebudete muset obměňovat každých pět let. Výhodou je poměrně velký rozsah materiálu počínaje pískovcem a konče břidlicí, žulou či balkánskou rulou.

parkety na podlaze

Parkety a palubky – dřevěné podlahy se zdají být nadčasové, je o ně zájem neustále, ovšem zas je to řešení poněkud finančně náročnější. Počítejte s tím, že vždy zaplatíte víc za dřevěný masiv, než např. za plovoucí podlahu nebo vinyl. Mezi syntetickými materiály a přírodními je však obrovský rozdíl, a jistě sami dobře poznáte, v čem se odlišují. Lakované parkety a palubky epoxidovými nátěry jsou velmi trvanlivé a vyžadují jen minimální údržbu a tyto podlahy lze navíc velmi dobře doplnit a oživit nějakým kusovým kobercem.

noha na koberci

Koberce – koberce v metráži stále patří k nejlevnějším řešením podlahových krytin a jejich obliba neklesá z jasných důvodů: Můžete je pokládat na jakýkoli typ terénu, dokonce i na litou podlahu nebo holý beton. Bezpečně zakryjí nevzhledný podlahový nátěr a různé škaredé spáry, pokud vám vadí např. některé defekty u parketových nebo vinylových podlah.

Koberce jsou vlastně tkaninou, je to svým způsobem textilie, která vytváří na podlaze jedinečný reliéf, a to v podobě celistvé, takže tomu z estetického hlediska nelze nic vytknout. A nemusíte být závislí na různých vzorech, klidně vsaďte na jednobarevný koberec v pastelových barvách. Bude se vám dobře ladit s ostatními bytovými doplňky a s nábytkem. A to podstatné na závěr – koberce sice musíte pravidelně vysávat a občas je vyčistit např. roztokem jedlé sody s ekologickým pracím práškem, ale stále máte na podlaze měkkoučký a teplý povrch, který se bude líbit receptorům na vašich bosých chodidlech.

Úklid domácností

Pokud jste neustále zaneprázdněni a opravdu nemáte žádný čas na to, abyste ještě stíhali v domácnosti uklízet, můžete si najmout uklízečku, která k vám bude jednou za týden chodit a uklízet. Jsou lidé, se kterými se dá na něčem takovém bez problémů domluvit.

Je mnoho lidí, kteří se ale něčeho takového bojí i když by tuto službu velmi ocenili. Čeho se lidé bojí? Tak například toho, že by je takový člověk okradl. Pokud z něčeho takového máte obavy, pak si daný den, kdy má uklízečka přijít, vezměte s sebou všechny věci, které mají vysokou hodnotu. Tak budete mít jistotu, že nebude nic odcizeno.

rozprašovač a žena

Můžete učinit i takový pokus, že někde na stole necháte například náramek, který bude vypadat jako zlato nebo stříbro a pokud zde po vašem příchodu domů bude, budete tak vědět, že se nemusíte obávat, že by vás daný člověk okradl. Taková zkouška rozhodně není na škodu, pokud máte nějaké obavy.

Jestliže se vám nechce hledat někdo takový, můžete vyzkoušet úklidovou službu, která vám jednou za čas pošle někoho, kdo váš byt či dům uklidí a to tak, že nikde nenajdete ani smítko prachu. Právě v takových firmách pracují velmi šikovní lidé, kteří svou práci dělají precizně, protože chtějí, aby byli klienti spokojeni. Něco takového je více než dobře.

vysavač na koberci

Neváhejte proto a využijte i vy toho, že se něco takového nabízí. Pokud jste v práci téměř neustále a má vám přijít například návštěva, je pochopitelné, že budete mít problém stihnout uklidit. Stačí jen kontaktovat společnost, která k vám domů někoho vyšle a daný člověk se o vše postará.

Tito pracovníci jsou naučeni tak, že dokonce uklízejí prach i za radiátory, což se jen tak nevidí. Něco takového dělá jen málokdo při domácím úklidu.

Mějte i vy domácnost tak čistou, jak jste si ani nedokázali představit. Je důležité mít uklizeno tak, aby se vám to líbilo.

Víte, jak se nejlépe zbavit mastnoty v kuchyni? Vyzkoušejte osvědčené triky!

Mastnota v kuchyni se dělá často a vlastně tomu ani nejde pořádně zabránit. Určitě byste ale chtěli mít kuchyni krásnou a jako novou. Jak se jí zbavit? 

Víte, jak se nejlépe zbavit mastnoty v kuchyni? Vyzkoušejte osvědčené triky! 

Nevíte, jak se zbavit velmi účinně a rychle mastnoty v kuchyni a nechcete používat prostředky plné chemie? V kuchyni je vždy lepší vyzkoušet nejprve odstranit nečistoty a mastnotu přírodní cestou. Přeci jen tam připravujete jídlo pro svou rodinu. Naštěstí existuje hned několik osvědčených triků, kterými se můžete mastnoty snadno a velmi rychle zbavit. A hlavně přírodní cestou. Co působí úplně nejvíce? Možná budete nad odpovědí kroutit očima. 

čistá kuchyně

Na mastnotu, zase mastným

Kdo by to byl řekl, ale nejlepším trikem na mastnotu, který ale opravdu zabírá, je olej. Ano, čtete to správně. Na mastnotu je nejlepší použít čerstvý olej. Jakmile najdete někde skvrny od oleje a můžete to být na jakémkoliv povrchu, namočte kousek suchého hadříku v čerstvém oleji, postačí vám pár kapek. Právě čerstvý olej skvěle rozpustí a zlikviduje olej zaschlý, takže krásně můžete uklidit všechna mastnotou posetá místa ve své domácnosti. Jde to překvapivě rychle. 

mýt nádobí

Vyrobte si domácí čisticí pastu 

Kromě toho si můžete vyzkoušet udělat vlastní domácí čisticí pastu, s ní pak můžete vyčistit třeba i zašlou a špinavou troubu. Opět je to velmi snadné a všechno, co k tomu potřebujete, najdete jistě doma ve spíži. Taková jedlá soda je pomocníkem v domácnosti asi nejoblíbenějším, pomáhá totiž na všechno a nejen na mastnotu. Pokud jedlou sodu smícháte s vodou, vznikne vám pasta. S ní pak můžete umýt všechno, co je umaštěné, zaschlé a špinavé. Podobně dobře si vede i obyčejný ocet nebo sůl. Sůl s octem totiž můžete smíchat dohromady a vznikne vám také velice účinný pomocník v boji s mastnotou a špínou v domácnosti. 

Někdy stačí skutečně málo a vaše domácnost se zase může blýskat, jako nová. Nemusíte využít drahé přípravky plné chemie, které nejsou dobré pro vás ale ani pro životní prostředí. Ušetříte také spoustu peněz a bude žasnout nad tím, jak snadné to je. 

Interiér jako ze škatulky – Je lepší využít architekta nebo se pustit do vybavení interiéru bez něj?

Stavíte nový dům nebo vybavujete od základů svůj nový byt? Dokonalý interiér si přeje jistě každý z nás, jak toho ale dosáhnout? Nechte se inspirovat.

Interiér jako ze škatulky – Je lepší využít architekta nebo se pustit do vybavení interiéru bez něj?

Každý sní o dokonale vyšperkovaném interiéru, který vypadá jako ty z katalogů. Jenže dosáhnout toho, není úplně snadné. Když už se pouštíme do stavby nového domu, kupujeme nový byt nebo jej celý opravujeme, můžeme se pustit do změn od základů a tak si vybavit i zcela nový a moderní interiér podle svých představ. Nastává otázka, zda to zvládnout bez pomoci nebo si naopak nechat poradit a pomoct. Přece jen, když chceme, aby bylo něco dokonalé, měli bychom si na tom dát záležet. Během vybavování domácnosti se však často dopouštíme řady chyb. Těch se můžeme s architektem vyhnout.

pexels-photo-323780

Ano nebo ne?

Bytový architekt Bydesign přemění každý interiér na místo, ve kterém se vám bude dokonale bydlet a to bez ohledu na to, co se vám líbí nebo jaké máte požadavky. Každý dobrý architekt se zajímá o svého klienta a navrhuje domov přesně pro něj, takže s ním můžete zrealizovat všechny své sny, navíc jako odborník dokáže každý prostor a každou jednu místnost vnímat úplně jinak. Najde tak slabiny i přednosti daného prostoru a ukáže vám, jak toho využít. Například v malých prostorech dokáže využít opravdu každého volného milimetru, poradí a navrhne řešení. Včetně toho, že poradí s nábytkem, materiály i barvami přesně tak, aby všechno dokonale ladilo k sobě a nic nepůsobilo rušivě.

pexels-photo-268362

Architekti určitě nejsou pro každého, ale mají jisté výhody, kterých se dá využít. Důležité je oslovit je včas a to v samém počátku stavění či rekonstrukce. Mnohdy se díky odborné pomoci můžeme vyvarovat značných a nevratných chyb, které nás mohou stát ještě i peníze. Naopak můžeme právě díky architektovi hodně ušetřit a to nejen peníze ale i čas a spousty starostí.

Když do toho jdeme sami

Pokud se do vybavování interiéru chcete přece jen pustit bez pomoci, rozmyslete si přesně všechny své kroky. Je důležité vědět, co byste chtěli doma mít a co by kde také mělo být. Pak vezměte do rukou metr a měřte o sto šest, abyste mohli pořídit nábytek v takové velikosti, jaké potřebujete. Doma budete hlavně vy a vaše rodina a jen vy byste tam měli být spokojení. Pozor však na přemíru nejrůznějších vzorů, věci z mnoha různých materiálů a vždy dbejte na to, aby interiér působil vzdušně a elegantně.

Přeplácaný interiér totiž nikdy nepůsobí příjemným dojmem. A vnímat to budete vy i příchozí návštěvy.