Krusis

Kdo chce mít domov, ten si obvykle musí koupit svoji nemovitost. Protože ne každému je přáno, aby ji od někoho získal. A k tomu je třeba moře peněz.

Uklizená domácnost

Poslední dobou táhne světem trend minimalismu. Ten samozřejmě počítá s co nejmenším množstvím vlastněných věcí. Jenže každý doma má předměty, které se za léta nashromáždily a je náročné z nich vybrat ty, které přijdou do koše a které zůstanou. U některých souvisí s tímto přístupem také nepořádek, který není možné zkrotit a který se po úklidu neustále vrací. Pokud je tomu tak i ve Vaší domácnosti, je na čase vyzkoušet japonskou metodu úklidu KonMari.

nepořádek

      Jedná se o metodu, která by měla jednou pro vždy s nepořádkem zatočit, jelikož neorganizovanost se neprojevuje pouze ve věcech, ale také i v životě a ve vztazích. Tuto metodu vypracovala Japonka Marie Kondová, která sama o sobě říká, že je uklízecí fanatička. Úklid ji bavil již od dětství a později své zkušenosti a techniky shrnula i v knize.

      A jaké jsou tedy principy takového úklidu? Podle Marie by se nemělo postupovat od jedné místnosti ke druhé, ale podle kategorií. Takže například oblečení nebo knížky si shromáždíte v jedné místnosti a u každého kousku se budete sami sebe ptát. Stále se mi toto oblečení líbí? Nosím ho? Nemám ho vlastně úplně zbytečně? Takto vytřídíte jakékoli předměty, takže Vám zůstanou pouze ty, ke kterým máte silné pouto, citovou vazbu nebo je jednoduše často využíváte. Následně je důležité se pořádně zamyslet, jak věci uskladníte. Měli byste je mít maximálně rozloženy, abyste na žádné nezapomínali jen proto, že jsou vespod stohu, komínku nebo pod něčím jiným.

úklid

              Tento proces není jen úklid, ale je to i důležitá životní změna, pro kterou se musíte rozhodnout. Během tohoto procesu číhají různé nástrahy. V momentě, kdy se dostanete do fáze, že v jedné místnosti budete mít všechny knihy nebo oblečení, může Vás chuť na úklid velmi brzo opustit. Nebo pokud se nebudete umět rozhodnout, co si necháte a co už odložíte, bude pro Vás další náročná chvilka.