Krusis

Kdo chce mít domov, ten si obvykle musí koupit svoji nemovitost. Protože ne každému je přáno, aby ji od někoho získal. A k tomu je třeba moře peněz.

Více o Boskovicích


Až se budete chtít sami toulat po hradě, navštívit malý útulný zámek, projít se po hezkém náměstí, posedět se zmrzlinou u kašny a navštívit tajemnou židovskou čtvrť, vydejte se do Boskovic.
     Zdejší krajina je krásná, bohatá na lesy a na malém prostoru zde najdete mnoho k návštěvě i pro potěchu oka. Město Boskovice leží v okresu Blansko (severní část), cca 40 km severně od Brna.
Po příjezdu do centra ponechejte auto zaparkované na náměstí a vydejte se po něm směrem nahoru k zámku. Okolo zámku prozatím pouze projděte a jděte vlevo do prudšího kopce lesem až k hradu.

na kameni v potoce
HRAD za dobrý skutek

Boskovický hrad sice nemá zachované interiéry, ale zase si ho můžete prolézat sami a strávit zde libovolně dlouhou dobu. K orientaci vám pomůže tištěný průvodce, kterého obdržíte u pokladny po zakoupení vstupenky. Dozvíte se v něm i něco z historie.
Hrad byl založen pány z Boskovic přibližně ve 13. století, první zpráva o hradu pochází z roku 1312. Stavba byla velmi poničená v dobách husitských válek. A odkud pochází jméno Boskovice?

Pověst vypráví,
 že za dávných časů se moravský markrabě toulal lesem a honil se za zvěří, až se v lese ztratil. Potkal však ptáčníka Velena, který měl nedaleko svůj příbytek, vzal markraběte k sobě, aniž by věděl, s kým má tu čest a postaral se o něj jako o nejvzácnějšího hosta. Markrabě se mu za jeho služby odvděčil tím, že mu daroval erb a místo pro výstavbu hradu. Velen si na nejpříhodnějším místě nechal hrad skutečně vystavět. Když přemýšlel, jak ho pojmenovat, přecházel z komnaty do komnaty, až zakopl a udeřil se do palce. Zanaříkal: „nebudu už chodit BOSKO více“ a odtud název BOSKOVICE. Věřte, nevěřte.

ZÁMEK BOSKOVICE – empírový klenot

Cestou z hradu k náměstí můžete navštívit již zmíněný zámek, původně dominikánský klášter, sice na první pohled nevypadá nikterak honosně, ale má krásné empírové interiéry a hezkou zámeckou zahradu.

podzimní cesta
ŽIDOVSKÉ GHETO – němý svědek smutné minulosti

Co nesmíte v Boskovicích vynechat, je židovská čtvrť s původními domečky, ze kterých jsou na mnoha místech útulné kavárny a restaurace, v jedné z nich (kavárna „Za rohem“) vaří lahodnou kávu a domácích poctivých dortů vám naservírují takovou porci, že už nebudete moci, ale bude vám líto tam tu dobrotu nechat. Židovská čtvrť v Boskovicích patří v České republice k nejzachovalejším. Dochovala se zde jediná synagoga maior, původně zde stávaly tři. Přímo proti synagoze můžete navštívit židovskou rituální lázeň, tzv. MIKVE.

Ve svahu na jihozápadním okraji města spatříte letité náhrobky židovského hřbitova, z nichž některé pochází až z konce 17. století.
Pokud v Boskovicích strávíte noc, určitě nezapomeňte navštívit místní letní kino, prostě a jednoduše, tady se určitě nudit nebudete!
Otevírací dobu zámku i hradu a bližší informace o zdejším MIKROREGIONU BOSKOVICKO naleznete na webových stránkách města.

Nezařazené