Krusis

Kdo chce mít domov, ten si obvykle musí koupit svoji nemovitost. Protože ne každému je přáno, aby ji od někoho získal. A k tomu je třeba moře peněz.

Jít s dítětem nakupovat…

Nejedná se pouze o hračky, jedná se samozřejmě také o sladkosti a podobné věci. Děti si mnohdy myslí, že si ukážou prstem a maminka nebo tatínek koupí. Ale důležité je, jak se k tomu stavíte vy. Koupíte hračku nebo sladkost pouze za odměnu? Takže svému dítěti řeknete: ,,A zasloužíš si to? Když budeš hodný, tak ti to koupím.“ No, a co když se potom stane, že vaše dítě bude hodné pořád? Je samozřejmě pravdu, že tuto větu používáme téměř všichni.

chlapec s autíčky u stromu
Rovněž je ale důležité dítěti vysvětlit, jakou to má hodnotu, že to stojí penízky, a že abyste mu to mohli koupit, chodíte právě proto do práce. Dítě by se mělo naučit chápat, že ani potraviny ani hračky nejsou zadarmo. I u oblečení je to nutné. Je totiž potřeba, aby si dítě materiálních věcí vážilo, a aby nepředpokládalo, že když si to autíčko úmyslně rozbije, stejně dostane nové.

špinavý chlapec s nanukem
Také můžete zkusit dělat kompromisy. Jste v obchodě a vaše dítě si bere kokino, které stojí opravdu zbytečně moc peněz. Navrhněte mu, že mu sladkost koupíte, ale že tohle je příliš drahé, ať si vybere něco jiného (nejlépe mu ukažte, ze které oblasti, aby to vyhovovalo vaši cenové relaci). Buď na to přistoupí, nebo se začne vztekat. Jestliže nastane ta horší varianta, buďte neústupní a nekupujte nic.  Dítě si potom uvědomí, že mohlo mít alespoň něco a teď nemá vůbec nic.

Je potřeba vést dítě trošku ke skromnosti i přesto, že to vaše finanční situace přímo nevyžaduje. Možná si teď můžete dovolit kupovat dražší věci, které vaše dítě chce, ale situace se může kdykoliv změnit a vy můžete přijít o práci, čímž se sníží váš dosavadní životní standard. Pak si s nimi teprve užijete.

Dalším důvodem je to, že přeci nechcete mít rozmazlené dítě, které si myslí, že z vás vydoluje cokoliv, co si umane. Výchovou se snažíme dítě připravovat na jejich budoucnost, a tou je dospělí život. Měli by vědět a být připravení na to, že nebudou mít nikdy všechno, a že je mnohdy bude stát hodně úsilí, než dostanou něco, co si moc přejí. Musí být připraveni na to, že jim nic nespadne do klína tak lehce, jako tomu bylo třeba právě v době dětství.


Nezařazené