Krusis

Kdo chce mít domov, ten si obvykle musí koupit svoji nemovitost. Protože ne každému je přáno, aby ji od někoho získal. A k tomu je třeba moře peněz.

Je vhodné založit stavební spoření pro děti?

Mnoho především mladých lidí sní o tom, že budou bydlet ve vlastním domě či bytě. A je to jen pochopitelné, přeci jen to má řadu výhod. Například nemusíte nikomu každý měsíc platit za to, že můžete jeho nemovitost používat. Ani se nemusíte bát, že vám její majitel neprodlouží smlouvu. O tom, že budete mít podstatně volnější ruku, co se týče úprav, není třeba mluvit.

Ovšem pravdou je, že se tento sen splní pouze malému množství lidí. Je to především proto, že ceny nemovitostí jsou opravdu vysoké. To je samozřejmě pochopitelné, koneckonců se jedná o velmi žádanou, avšak zároveň omezenou komoditu. Navíc ani samotná stavba domu není nejlevnější záležitostí, a i ona se musí do ceny promítnout.

hypoteka1

Znamená to tedy, že mají lidé smůlu? Ne nezbytně. Existuje hned několik možností, jak mohou vysněný dům či byt získat. Tou nejběžnější je hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Ta však znamená zadlužení na mnoho dalších let, což rozhodně není ideální.

Jinou variantou je stavební spoření pro děti. To mohou rodiče svým potomkům založit, a měsíčně jim na něj ukládat určitou částku. Až pak jejich potomstvo dospěje, mohou si za tyto peníze koupit vlastní bydlení.

hypoteka4

Samozřejmě se můžeme ptát, proč jednoduše neukládat peníze na tento účel do kasičky. To by přece bylo podstatně jednodušší. Navíc bychom tam měsíčně mohli dávat, kolik bychom chtěli. Také bychom nemuseli dodržovat žádné podmínky, a mohli bychom si danou částku vybrat, kdykoliv bychom ji potřebovali. Proč je stavební spoření lepší?

Tím první důvodem je inflace, tedy ztráta hodnoty peněz. Té se u stavebních spoření předchází úročením, tedy tím, že jsou nám na náš účet pravidelně přidávány peníze. Tak máme jistotu, že peníze, které tam vložíme, budou mít v době výběru stejnou hodnotu. Nehledě na státní příspěvky, které pravidelně dostáváme. A to se rozhodně vyplatí.