Krusis

Kdo chce mít domov, ten si obvykle musí koupit svoji nemovitost. Protože ne každému je přáno, aby ji od někoho získal. A k tomu je třeba moře peněz.

Je globální změna klimatu zodpovědná za zhoršení počasí?

a ad>

Není pochyb o tom, že v této době dochází ke globální změně klimatu, často nesprávně nazývanou globální oteplování. Dnes je již nezpochybnitelné, že k tomuto procesu dochází a že jej člověk či spíše lidmi produkované skleníkové plyny urychlují.

Faktem je, že na naší planetě vždy docházelo k cyklům oteplování a ochlazování. Klima se měnilo z historického hlediska poměrně často. Není to tedy až takový problém, jak by se mohlo zdát. Problémem je v tomto případě rychlost, s jakou tyto změny přichází. Proč?

klima1

Jde o to, že rostliny ani zvířata nemají dostatek času se měnícím podmínkám přizpůsobit, buď adaptací či migrací do míst s příhodnějším klimatem. Jistě, v malém měřítku se to děje. Víme přece, že i u nás již byly nalezeny druhy hmyzu, které běžně žijí ve středomoří. Problémem je, že nepřežije dostatek jedinců, aby mohli vytvořit stabilní populaci, což může vést až k jejich vyhynutí.

Co to ale konkrétně znamená pro nás? V našem podnebním pásu se můžeme připravit na zhoršení počasí chlorito.cz. Neznamená to, že bude teplo po celý rok, nýbrž to, že teploty budou stále extrémnější, s rychlými přechody. Navíc se změní sice ne množství, nýbrž rozložení srážek, což povede (jak již můžeme sledovat) k suchu se všemi následky.

klima2

Můžeme tedy očekávat mrazivé, deštivé zimy, horká suchá léta a prakticky žádné jaro nebo léto. A jak vidíme, naše klima již k tomuto trendu směřuje. Pokud žijete poblíž nějakého vodního toku, jistě si všimnete, že navzdory deštivému červenci voda nepřibývá, nýbrž se ztrácí.

Co proti tomu můžeme dělat? V současné době je již pravděpodobně příliš pozdě, aby se tento trend zastavil. Jediné, co nám zbývá, je přizpůsobit naše zemědělství, především pak rostlinnou výrobu, těmto novým podmínkám. Tedy pěstovat takové druhy, kterým právě horká a suchá vegetační sezóna vyhovuje. Dále se doporučuje co nejvíce šetřit vodou.

Nevíme, co budoucnost přinese, avšak pokud se bude pokračovat v tomto trendu, nebude to nic pěkného.