Krusis

Kdo chce mít domov, ten si obvykle musí koupit svoji nemovitost. Protože ne každému je přáno, aby ji od někoho získal. A k tomu je třeba moře peněz.

Co takhle mech?

Je známo, že je člověk nedílnou součástí přírody. Z této vzešel a nebýt jí, nebyl by tu, bez přírody bychom my lidé nemohli vůbec existovat. A nejen že jsme na ní existenčně závislí, ale potřebujeme ji i k tomu, aby nám dodávala chuť do života, a to nejen tehdy, když nám není právě nejlépe.
Když jsme my lidé obklopeni přírodou, cítíme se vesměs skvěle, daleko lépe než v jiném, nepřirozeném prostředí. Oč jenom bychom se cítili lépe třeba v lese na houbách nebo v létě u vody než na stroze vybaveném pracovišti, že?

mechový porost

A tak do přírody nejednou míříme, kdykoliv máme tu možnost. A protože se nám této možnosti nedostává automaticky, protože nám může být matka příroda nejednou jen krajně obtížně dosažitelná, pořizujeme si aspoň její kousek i k sobě domů, na pracoviště nebo kamkoliv jinam, kde se zdržujeme. Aspoň minimum spojení s touto abychom měli.
Z přírodních materiálů si pak domů nebo kamkoliv jinam můžeme pořídit ledacos. Klidně i takový jen zdánlivě banální preparovaný mech. Není na tom nic složitého, protože je tento snadno k dostání, a pokud si ho nepřineseme odněkud z lesa, ale koupíme si ho stabilizovaný a preparovaný, vydrží nám tento celá léta, a to aniž bychom se o něj museli jakkoliv starat. Takovýto mech si totiž zachovává svůj přirozený vzhled, nemusíme ho zalévat, hnojit ani zastřihávat. Je prostě bezúdržbový, a to je pochopitelně jeho plus.

rosa v mechu

Obvykle jsou sice takové stabilizované a preparované mechy používány floristy jako materiál určený k výrobě mechových obrazů, živých stěn nebo coby součást suchých vazeb, ale kreativitě se pochopitelně meze nekladou.
A proč byste si takový různobarevný mech islandského původu nemohli sehnat a udělat si s jeho pomocí své prostředí zajímavějším a útulnějším, že? Prostě se takové mechy koupí, použijí, a když je pak jejich životnost u konce, jsou díky své rozložitelnosti šetrné i k přírodě. Bez níž bychom my lidé nemohli být.